Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muži s dětmi bez domova mohou mít problém

3. 7. 2011

Azylový dům přímo pro muže s dětmi v kraji neexistuje. A ani se nepřipravuje. Neexistuje ani oddělení při stávajících azylových domech pro ženy s dětmi.

Má tři děti, přišel o bydlení, protože žena na automatech prohrála celý majetek a domů k nim dorazili exekutoři. Kromě několika málo osobních věcí odnesli všechno.

„Manželka se nakonec rozhodla jít do léčebny. Ale já jsem skončil i s dětmi doslova na ulici. S ní už nic společného mít nechci, ale měl jsem opravdu velký problém, protože jsem opravdu nevěděl, že je to takový problém. Byla na mateřské s dítětem a já jsem netušil, jaké dluhy dělá,“ popisuje peripetie pan František z Karviné.

Teď už sice bydlí, s pomocí kamaráda bydlení sehnal. Ale ještě před časem mu hrozilo, že o děti přijde a sám skončí jako bezdomovec. „V regionu nejsou vůbec žádné azylové domy pro muže. Mí rodiče jsou v domově důchodců, sourozence nemám, ani další rodinu. A když jsem se ptal, kam mám jít, nebyla šance. Do azylových domů pro důchodce děti nemohou, do azylových domů pro ženy také ne. Byl jsem opravdu zoufalý,“ vzpomíná František.

Azylový dům přímo pro muže s dětmi v kraji neexistuje. „Ani se nepřipravuje,“ potvrdila Taťána Kahánková z krajského úřadu. Neexistuje ani oddělení při stávajících azylových domech pro ženy s dětmi.

Pro muže není místo

Lepší to není ani v soukromých a církevních zařízeních. „U nás bereme jen ženy s dětmi. Naše zařízení bylo koncipováno jako zařízení pro týrané ženy, nebo ženy, které mají z nějakého důvodu fobii z mužů. Takže muži by zde nenašli místo. Navíc s deseti muži vyjdete, ale s jedenáctým bude problém. A neradi bychom získali pověst zařízení s červenou lucernou ve štítu,“ řekl Walter Siuda ze střediska Sára v Petrovicích, které patří Slezské diakonii.

V krajských zařízeních ale muž s dítětem má přinejmenším malou šanci, že alespoň načas bude přijat. „Pokud je v nouzi, vezmou ho v ženském azylovém domě. Navíc v Ostravě se chystá centrum pro rodiny, kam budou moci přijít i otcové. Ale nechystá jej kraj, ale město,“ řekla Kahánková. Otcům, kteří budou mít problém, tak svítá alespoň naděje.

zdroj: Deník