Jdi na obsah Jdi na menu
 


Archív nejčtenějších

Příspěvky

Muži s dětmi bez domova mohou mít problém

3. 7. 2011

Má tři děti, přišel o bydlení, protože žena na automatech prohrála celý majetek a domů k nim dorazili exekutoři. Kromě několika málo osobních věcí odnesli všechno.

 

Žijí mezi námi a přesto mimo nás

12. 6. 2011

Potkáváme je na nádražích, v parcích, v podchodech. Identifikujeme je poměrně snadno.

Zanedbanost, špína, zápach, baťoh nebo nákupní taška plná harampádí. Správně, řeč je o bezdomovcích, alespoň o jedné skupině osob žijících tímto způsobem. Někdo je považuje za sociální odpad na okraji společnosti, ztracené život otravující »existence«, jiný v nich vidí chudáky, kteří se do své nezáviděníhodné situace dostali vlivem souhry nešťastných okolností. Každý z nás má na bezdomovce a bezdomovectví svůj vlastní názor, který se většinou odvíjí od nějaké osobní zkušenosti. V každém případě však platí, že bezdomovectví je stejně jako šíření drog, prostituce, pornografie nebo organizovaného zločinu jedním z »výdobytků« listopadu 1989.

 

Bez střechy nad hlavou a s mrazem v zádech

9. 1. 2011

Fotoreportér Deníku se na jeden den stal bezdomovcem a bloumal zmrzlý ulicemi dvou měst, Chomutova a Ústí nad Labem.

 

Bezdomovec Petr

27. 12. 2010

Tuhá zima může kromě zimních radovánek a poetiky představovat existenční problém pro ty, kteří žijí na ulici. Konkrétní příběh ukazuje, jak strašně snadno se v takové situaci mohou lidé ocitnout

 

Muž žije v lese, i v mrazu spí ve stanu

28. 2. 2010

Muž z Orlové přišel o ženu, práci a střechu nad hlavou. Teď žije ze dne na den v dřevěné chýši v karvinském lese.

 

Zdravotní pojištění v ČR dělá bezdomovce

21. 8. 2009

Podle  průzkumu o stavu bezdomovectví v Plzni Centrem aplikované antropologie a terénního výzkumu při katedře antropologie (CAAT) je příčinou bezdomovectvi zadluženost. "Mezi dluhy převažují především dluhy na zdravotním pojištění a pokutách za jízdu načerno v MHD." (str. 35)

Mohu udělat podobný průzkum; v mé rodině, která žije částečně v České republice a částečně v zahraničí, je situace tato: dcera, která pobývala dva roky jako au-pair v UK, má dnes už snad rok obstavený bankovní účet, za "nezaplacené zdravotní pojištění a pokuty" za dva roky, kdy žila a pracovala jako au-pair ve Velké Británii.

 

Bezdomovci: Lidé dají charitě oblečení, za které my pak platíme

19. 5. 2009

Běžně se stávalo, že klient po týdnu nošení hodil oblečení do kontejneru a šel si nafasovat nové, tvrdí vedoucí denního centra.

 

O lidech, kteří spadli na dno

22. 2. 2009

Muži, kteří se scházejí v opavském azylovém domě na Nákladní ulici, jsou bezdomovci. Náš redakční kolega, který s nimi strávil večer, říká, že dokud nevytáhl fotoaparát, dalo se s nimi mluvit…. fotit se ale nedali.

 

Lidí bez domova jsou už v Česku tisíce. Může být hůř

25. 1. 2009

Opilý bezdomovec zemřel v Liberci na zastávce tramvaje. Jiný byl nalezen mrtvý pod mostem v Olomouci. U stanice metra v Praze zahynul neznámý muž. Bezdomovec uhořel ve stanu v Chodově. Čtyři lidé uhořeli v chatce v Ostravě.

 

Bezdomovkyně: Vystudovala jsem medicínu, učila angličtinu a žiji na ulici

20. 12. 2008

Zaujala mě prodavačka Nového prostoru na pražské stanici metra. Jmenuje se Eva a je na ní vidět, že se snaží o sebe pečovat. Viděla jsem ji s tužkou na oči a hřebenem. Na ulici s ní žije František. Tvoří spolu zamilovaný pár jak z romantického filmu.