Každý čtvrtý americký bezdomovec je válečný veterán. Po návratu z bojů nemohou najít práci
Míra nezaměstnanosti mezi mladými válečnými veterány je o více než padesát procent vyšší než u občanů stejného věku. O programy pro pomoc vojákům s adaptací do civilního života přitom ve Spojených státech není nouze.
Většina veteránů bez domova jsou běloši ve věku mezi 31 a 61 lety a mají nějaký zdravotní handicap. Polovina všech žije v Kalifornii, na Floridě, v New Yorku nebo v Texasu, uvádí vládní studie úřadu pro záležitosti veteránů Department of Veterans Affairs.
Americké vojsko je v současnosti tvořeno dobrovolníky, všeobecná branná povinnost neexistuje. Mnoho mladých lidí ale narukuje kvůli vysoké míře nezaměstnanosti i limitované finanční pomoci pro studenty.
Harriet McDonaldová z amerického serveru The Daily Beast navštívila jedno z center pro bezdomovce v newyorkském Brooklynu, které provozuje nezisková organizace The Doe Fund. "Jeden muž nám, nejprve zdráhavě, vyprávěl o problémech, které ho potkaly poté, co více než před rokem odešel od mariňáků," píše ve svém článku.
Život toho vojáka se změnil po pěti misích v Iráku. Nedokázal se začlenit do normálního života. Jeho snoubenka už byla unavená z neustálého čekání a musela se prý "posunout dál". Nemohl si najít práci. Začal pít a jeho rodina, jež ho nejprve podporovala, na něj zanevřela. Za necelý rok byl ani ne třicetiletý muž bez domova.
Teď už se ale cítí lépe a doufá, že si najde práci jako kuchař. Čeká ho kulinářský program, který by mu s tím měl pomoci. Stejně jako u řady dalších i u něj lékaři diagnostikovali posttraumatickou stresovou poruchu.