Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praha se obává přílivu bezdomovců

Tvůrci koncepce bezdomovectví očekávají, že již během příštího roku se zvýší počet bezdomovců v Praze z dnešních čtyř tisíc asi na 6 600. Do roku 2020 zaplní pražské ulice až 13 tisíc lidí bez střechy nad hlavou.

Na takový příliv bezdomovců není podle studie Praha připravena. Sociální služby jsou k dispozici nerovnoměrně, a to zejména na území Prahy 1, 2 a 7, to ale neodpovídá skutečnému rozmístění bezdomovců. "Převažují služby velkokapacitní, které vyvolávají výraznější konfliktní situace v místech jejich sídel," uvádí koncepce. Nevhodná jsou podle jejích autorů i zimní stanová městečka pro desítky bezdomovců.

K péči až o deset tisíc nových bezdomovců mají v Praze vzniknout nejprve dvě denní centra pro 60 lidí, azylový dům pro 30 lidí a ještě obdobné zařízení pro ženy, později také azylový dům pro lidi v důchodovém věku. Město by se mělo snažit navrátit co nejvíce lidí do běžného života. K tomu by měly pomoci tréninkové dílny a pracoviště. Jak by město mělo projekty, které vyjdou na stovky milionů korun, financovat, ale tvůrci nenavrhli. Pouze uvedli, že na péči o bezdomovce by se v budoucnu měly větší měrou finančně podílet městské části.

Metropole se potýká nejen s nedostatkem míst v azylových domech a noclehárnách, problematické je podle materiálu zajištění základní zdravotní péče, zcela chybí zubní ambulance. Neexistuje ani systém evidence lidí bez domova.

Většina místních bezdomovců nepochází z Prahy, ale přišla do metropole z jiných krajů, někteří i ze zahraničí. Trvalé bydliště má v Praze pouze 40 procent z lidí, kteří přežívají v jejich ulicích.

zdroj: ČT