Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stan pro bezdomovce v Sokolově bude sloužit už jen necelý týden

4. 3. 2012

„Už skončil ve stanu dozor lidí, které poskytl a zároveň platil úřad práce,“ řekl na začátku března starosta Sokolova Zdeněk Berka. Ti zde dohlíželi na pevně stanovený provozní řád stanu a v případě problémů volali městské strážníky či policii. „Týden tak budou sloužit strážníci přesčasy, aby mohli dohlížet nad pořádkem ve stanu. Poté bude zbourán,“ upřesnil Berka.

Stan, který stál zhruba 100 tisíc korun i s vybavením, bude nadále k dispozici pro případ krizových situací či na pořádání kulturních akcí. Bezdomovci si letošní novinku pochvalovali.

„Minulou zimu jsem se vždy děsil zpráv o blížících se mrazech. Přespával jsem v opuštěném domku, byla tam i kamínka, ale v mrazech nebyla šance prostor vytopit,“ konstatuje jeden z nich Alin Sivák. Do azylového domu nechce kvůli nízkým sociálním dávkám, které měsíčně pobírá. „Nezbylo by mi na jídlo,” dodal Sivák.

Dalším z těch, který si pohodlí stanu nemůže vynachválit, je Antonín Janiš. „Loňská zima byla krutá. Spal jsem zachumlaný v pokrývkách u zdejšího parovodu,“ říká Janiš. Spokojeni jsou pravděpodobně i občané Sokolova.

„Od 23. prosince, kdy stan zahájil provoz, nemáme od občanů ani jednu stížnost na bezdomovce v bytových domech,“ hlásil při nedávném setkání sokolovský radní pro oblast bezpečnosti Jan Kropáček.

Město ocenilo spolupráci se společností Pomoc v nouzi a policií. Ta spolu s městskými strážníky prováděla kontroly ve stanu. Policisté objevili jednu osobu v celostátním pátrání a další z kontrolovaných byl podezřelý ze spáchání trestného činu.
 
zdroj: Deník