Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střízliví bezdomovci mají kde složit hlavu

31. 12. 2012

Meteorologové sice slibují mírnější zimu, ale to neznamená, že by nebyly i teploty hlouběji pod bodem mrazu. Bezdomovci budou muset vyhledávat prostory, kde mrazivé počasí přečkají. „My je přijmout už nemůžeme, jsme plně obsazeni," tvrdí vedoucí azylového domu Vladimír Stupka. Polovina klientů jsou právě lidé bez přístřeší, kteří chtějí bydlet v azylovém domě jen přes zimu. Někteří bezdomovci ale volí raději větší volnost a řeší přespání v mrazech jinak. „Nechtějí za lékařem pro potvrzení, že nemají žádnou nakažlivou nemoc nebo duševní poruchu," vysvětluje Vladimír Stupka. Navíc v době pobytu v zařízení musí být střízliví. To je pro řadu lidí bez přístřeší problém.

Město ale lidi bez přístřeší umrznout nenechá. „Máme místnost, kde mohou večer přijít, ohřát se, dostanou teplý čaj," sděluje místostarosta Pavel Čížek. Domluvili se s charitou, že se tam o ně postarají. Pavel Čížek ale přiznává, že jde jen o provizorní řešení. Ani v této místnosti ale bezdomovci nesmějí pít alkohol a kouřit. „Pro řadu z nich je to problém," přiznává starosta David Šimek. Dodává, že pokud zákaz překročí, musí provizorní noclehárnu ihned opustit. Zatímco v azylovém domě mohou přespávat muži, v provizorní noclehárně u hřbitova nechají přečkat noc v teple i ženy bez střechy nad hlavou.

Problém s bezdomovci, kteří nemají kam složit hlavu ani v zimě, chce radnice vyřešit stavbou nového střediska humanitární péče. „Bez dotace to ale nepůjde," říká starosta Šimek. Nová stavba by měla vyrůst na východním okraji města, mimo bytovou zástavbu. Sloužit bude nejen jako nouzová noclehárna pro lidi bez přístřeší, ale také jako ubytovna. Prostory tam najde i charita pro některé svoje služby, jako je například sociální šatník.

zdroj: Deník