Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Maďarsku vymezili oblasti, kde se nesmí zdržovat bezdomovci

6. 10. 2013

Jeden ze sloganů demonstrace hlásá: „Místo vězení byty pro sociálně slabé“. Hlavní heslo demonstrace se pak shoduje s názvem organizace, která bojuje za práva bezdomovců: „Komu patří město? Každému.“ 

Vládní většina v parlamentu si ale myslí, že by bezdomovci na veřejných prostranstvích, v parcích nebo podchodech neměli kazit obraz města. Jedná se zejména o místa, která jsou na seznamu světového kulturního dědictví. 

Hlavní město kromě toho může se souhlasem obvodů vyznačit pásmo bez bezdomovců i jinde. Vláda názor hájí tím, že zajišťuje dostatek financí a míst v různých útulcích, kam může každý bezdomovec přijít.

Aktivistka hnutí to vyvrací a popisuje chaos, který by nastal v případě, že by se všichni bezdomovci naráz objevili v útulcích. 

Bezdomovec Zsolt Csízi vyčítá státu neochotu pomáhat bezdomovcům. Místo pomoci na ně prý útočí a dokonce jim chce vzít i boudy postavené v lesích. 

Nejdřív hrozí bezdomovcům, kteří se budou zdržovat na veřejných prostranstvích za účelem bydlení, vysoká pokuta, potom veřejně prospěšné práce a nakonec i vězení. 

Norma už není v rozporu s ústavou, jako tomu bylo v případě první verze zákona proti bezdomovcům z loňského roku. Tu zrušil Ústavní soud. V březnu letošního roku kvůli tomu parlament změnil ústavu. 

Bezdomovkyně Mária žila s alkoholikem. Rozešla se s ním, ztratila práci a teď už více jak 10 let žije s novým partnerem v lese. Žijí z vyřazených věcí na ulici nebo přebírají odpadky, což už je ale také trestné. 

Když je vyženou na okraj města, odkud už se nemohou vrátit, protože je autobus nevezme, ztratí i minimální živobytí a v podstatě se to rovná smrti hladem.

zdroj: ČRo