Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelení: Za odporem k umístění haly pro bezdomovce je pravicový populismus

9. 1. 2012

Tisková zpráva Strany zelených ze dne 9. ledna 2012


Strana zelených se vyjadřuje kladně k návrhu pražského magistrátu umístit na Rohanský ostrov halu pro bezdomovce, která by přes zimu sloužila pro jejich dočasné ubytování. Vládnoucí libeňská koalice ODS, TOP09 s podporou Suverenity Václava Musílka toto centrum odmítají.

„Postoj koalice v Praze 8 je projevem pravicového populismu. Bezdomovci existují, nelze je zrušit, vymazat nebo násilím přestěhovat za hranice města. Je třeba jim pomoct tam, kde se vyskytují a poskytnout jim i v zájmu většinové společnosti takové služby, jaké potřebují. Tedy ubytování pro období mimořádných klimatických podmínek, sprchu, stravu, lékařské ošetření, právní servis při zařizování dokladů a v případě zájmu o návrat do běžného života odbornou a citlivou asistenci. Je v pořádku, pokud tyto služby budou poskytovány tam, kde se tito lidé vyskytují – třeba v okolí Palmovky. A říkám to, přestože sám na Palmovce bydlím a do škol a školek zde chodí moje děti,“ říká zastupitel Městské části Praha 8 za Stranu zelených Petr Vilgus.

„Bezdomovec je člověk jako každý jiný, který se – ať už z vlastní viny nebo vlivem okolností – dostal na ulici. Nezaslouží si despekt politiků a veřejnosti, smrt vlivem mrazů nebo odsudky kvůli vzhledu či tělesnému pachu. Potřebuje pomoc. Tím nemyslím vánoční komedii v podobě rybí polévky rozlévané primátorem, ale každodenní sociálně-aktivizační služby, které jim umožní návrat do společnosti. Je správné, že se město snaží poskytnout lidem bez přístřeší ubytování pro období, kdy jim hrozí umrznutí,“ zdůrazňuje člen SZ z Karlína Tomáš Průša.

„Zelení na problém nedostatečné pomoci pražským bezdomovcům upozorňují řadu let. Pokud provozovatel haly zajistí bezpečnost v okolí haly tak, jak se to před časem povedlo v obdobném zařízení na Letenské pláni nebo u lodi Hermes, považuji halu za krok správným směrem. Za chybu považuji vznik jediného centra v celé Praze. Podle mě by menší zimní ubytovny s nabídkou zdravotních a sociálních služeb umožňujících resocializaci lidí bez přístřeší měly vzniknout na několika místech města,“ tvrdí Petr Nečina, předseda zelených z Prahy 8-Libně.

„Politici by měli podpořit charitativní a jim podobné organizace, které usilují o pomoc osobám bez přístřeší, namísto démonizace a kriminalizacie těchto osob. Je podivné, když koalice v Praze 8 bojuje proti centru pro bezdomovce a přitom nenajde odvahu ke zrušení mnohem většího problému pro celou městskou část – heren. Na ty se nabaluje závažná trestná činnost jako prodej drog a prostituce, což jsou nesrovnatelně závažnější a nebezpečnější jevy než pouhý pobyt někoho v místech, kde se již stejně pohybuje,“ kritizuje koalici ODS-TOP09 s podporou Suverenity Václava Musílka předseda pražských Mladých zelených bydlící v Libni Josef Kučera.

„Kdyby nešlo o lidské životy, bylo by až úsměvné, s jakým překvapením pražští politici vždy na přelomu roku objeví problém zimy a bezdomovců. Připomíná mi to každoroční údiv správy silnic, že v zimě padá sníh. Péče o sociálně vyloučené osoby musí mít jasnou vizi, nesmí jít o ad hoc akce v případě akutního problému. Mj. i díky tomu, že už dnes je v Praze přes 4000 bezdomovců a nepřijatelné asociální reformy vlády ODS, TOP a Věcí veřejných budou schopné jejich počty rozmnožit o další tisíce osob,“ uzavírá zelený zastupitel z Prahy 8 Petr Vilgus.

Kontakt: Petr Vilgus – 602 807 082